"Zemsta"

Klasyczna realizacja przygotowana i grana brawurowo ,w przepięknych kostiumach i scenografii. Wartka akcja, prawdziwa przyjemność oddychania czarem odległej epoki.

Zemsta A. Fredry – klasyczna komedia polska z rewelacyjnie zarysowanymi postaciami. To tekst, który się nie starzeje, ciągle odkrywane są nowe pokłady humoru, każda postać skrzy się charakterystycznością i dowcipem. Wśród wielu tekstów Aleksandra Fredry (Śluby panieńskie, Pan Jowialski, Mąż i żona) właśnie Zemsta jest grana najczęściej. Pisana dość trudnym językiem 8-mio zgłoskowca wymaga nie lada przygotowania aktorskiego i znakomitej dykcji. Została kilkakrotnie przeniesiona na duży ekran, w doborowej obsadzie aktorskiej i świetnej reżyserii.

Nasza Zemsta jest realizowana w sposób klasyczny, tradycyjny z wielką dbałością o kostium i rekwizyt. Chcemy pokazać widzowi, że dawniej ubierano się nieco inaczej, zachowywano się nieco inaczej i mówiono trochę inny językiem. Podstawowe uczucia jednak takie jak miłość, przyjaźń, nawet nienawiść pozostały bez zmian. W ustach współczesnych aktorów nieco archaiczny tekst nabiera nowego wymiaru; zachowanie, gest, spojrzenia, ruch sceniczny – okazuje się, że ta XIX wieczna komedia wpisuje się w każde miejsce i każdy czas. Pokazuje szlachtę polską w nieco karykaturalny sposób. Ukazuje jak na dłoni najważniejsze cechy szlachectwa: udawaną pobożność, przechwalanie się, rycerskie tradycje czy hołdowanie obcym kulturom. Spór Cześnika z Rejentem przypomina nieco obecną sytuację na Ukrainie, pokazuje również, że mimo zatwardziałości i wzajemnej nienawiści można dojść do porozumienia i żyć w zgodzie. Przecież miłość zawsze musi zwyciężyć. Zapraszamy wszystkich, dużych, średnich i małych, tych którzy chcą na chwilę przenieść się jakieś 150 lat wstecz i poczuć klimat tamtej Polski.

Obsada:

Papkin – Karol Śmiałek

Cześnik – Piotr Rutkowski

Podstolina – Katarzyna Galica

Klara – Elżbieta Mielnik

Wacław – Franciszek Gurgul

Rejent – Andrzej Franczyk

Dyndalski – Paweł Tyszkiewicz

Mularze – Wojciech Michno, Janusz Wlazło

Reżyseria: Jarosław Szwec 

Czas trwania: 1h 40min

Scroll to Top