Paulina Kapłon - Talik
Absolwentka Krakowskiej Szkoły Artystycznej; kierunek - Szkoła Aktorska i Telewizyjna SPOT, certyfikowany trener wokalu metodą MIX, wokalistka zespołu Friends Music Band oraz konferansjer. Skomponowała muzykę do trzech musicali. „Mały Książę”, „Mitologia” oraz „Królowa Śniegu”. Gościnnie aktorka w Teatrze Ludowym, Operze Krakowskiej, Teatrze KTO, Teatrze im. Adama Szebesty w Tarnowie. Miłośniczka dobrej muzyki, książki, oraz psów. Motto życiowe: Biegnij za marzeniami. Jeśli ich nie dogonisz to przynajmniej schudniesz
Łukasz OTTO Wójcik
Półfinalista "Mam Talent" i absolwent Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej, rozświetla sceny od 15 lat, bawiąc publiczność nie tylko w Polsce, ale również w krajach takich jak Arabia Saudyjska, Katar, Emiraty Arabskie, Włochy, Czechy czy Szwecja. Jego wszechstronność widoczna jest nie tylko w występach na festiwalach artystów ulicznych w Polsce, ale także w projektach m.in. we współpracy z Instytutem Teatralnym, zdobywając uznanie przed tysiącami ludzi na całym świecie.
Malwina Czapiga
Absolwentka Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej SPOT. Laureatka konkursu Szukamy Polskiego Szekspira, organizowanego przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Młodzieży Assitej. Autorka tekstów piosenek i adaptacji do spektakli Mały Książę i Królowa Śniegu. Prywatnie miłośniczka historii, sztuki i literatury. Parafrazując cytat z jednej ze swoich ulubionych sztuk, na ile może, jest wszystkim.
Karol Śmiałek
Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie.
Współpracował z Teatrem im. L. Solskiego w Tarnowie, Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrem Nowym w Łodzi, Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka oraz scenami krakowskimi – Teatrem im. J. Słowackiego, Teatrem Ludowym, Teatrem Nowym Proxima Teatrem Barakah, Teatrem STU Teatrem Variete i Teatrem KTO Skomponował muzykę do kilku spektakli teatralnych.
Współzałożyciel i wokalista alternatywnego zespołu kabaretowo-rockowego ŚMIAŁEK (2005-2012). Od 2012 roku koncertuje gościnnie z zespołem AcousticAcrobats.
Elżbieta Maria Mielnik
Ur. 21.01.1992 w Sanoku. W 2016 roku ukończyła AST we Wrocławiu po czym rozpoczęła pracę w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Współpracowała z Centrum Teatralnym w Krakowie, brała też udział w wielu warsztatach aktorskich, m.in Urszuli Kiebzak, Doroty Zięciowskiej i Zbigniewa Kalety, Jaroslawa Fedoryshyna, Nikolaya Demidova, Borbali Blasko. Dona Allena i Grzegorza Kempinsky'ego, czy Zoltana Balazsa. Uwielbia podróżować, marzy o Ameryce Południowej; zeszłe wakacje spędziła w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, a ponad dwa lata eksplorowała kontynent Australii; Należy do zespołu pieśni i tańca "Osławiany", z którym koncertuje zarówno w Polsce jak i za granicą. Współpracuje również z Krakowską Sceną Klasyczną, można ją zobaczyć na deskach teatru Praska 52.
Paweł Tyszkiewicz
Aktor, tancerz, choreograf i pedagog. Absolwent PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca oraz dyplomowany Aktor Scen Muzycznych. Rozwijał się również na Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku wokalno-aktorskim. Od 2009-2017 nieprzerwanie związany z Gliwickim Teatrem Muzycznym jako tancerz, aktor, wokalista oraz jako asystent reżysera/choreografa. Autor choreografii do spektakli dramatycznych i muzycznych produkowanych przez NOSPR, Kopalnię Sztuki Wokalnej, PPSZW-B, współtworzył także fakturę ruchową do widowiska tanecznego "I have a dream" szwedzkich choreografów w GTM. Współpracował również m.in. z wrocławskim Capitolem, Krakowskim Teatrem Tańca, NOSPR-em, Teatrem Ludowym, Teatrem Bagatela w Krakowie czy Filharmonią Śląską. Uczył się latami pod okiem najlepszych w Polsce instruktorów z dziedziny tańca współczesnego a także szkolił swoje umiejętności wśród znanych tancerzy z Izraela, USA, Niemiec, Holandii, Austrii czy Słowacji.
Od 2019 r. współpracuje z Gliwickim Teatrem Tańca jako choreograf i pedagog, dla którego stworzył między innymi spektakl „Zazdroszczę tej, co jeszcze dzisiaj mną była” oraz solo "all.i.did_You" docenione na Move Festiwal w Zielonej Górze. Przez kilka lat był kierownikiem zespołu tańca współczesnego Mak z Zabrza. Obecnie, jako pedagog i choreograf, pracuje w Gliwickiej Pracowni Tańca oraz Niepublicznej Szkole Baletowej „Arabesque” w Katowicach, gdzie wystawił 2 spektakle dyplomowe „Kobiety Shakespeare’a” oraz „Ecce homo”. W 2020 r. został laureatem konkursu Młody Choreograf Roku organizowanego przez IMiT i Zespół Śląsk.
W Krakotece możecie zobaczyć go w Małym Księciu (Mały Książę), Antygonie (Hajmon) Zemście (Dyndalski), Dziadach (Widmo złego pana) czy Skąpcu (Jakub).
Katarzyna Knopek
Pochodząca z Bielska-Białej wokalistka, aktorka, konferansjerka z muzyką i sceną związana od najmłodszych lat. Laureatka wielu konkursów wokalnych oraz zdobywczyni I miejsca w Festiwalu Młodych Talentów. Grała na bielskich scenach, w musicalach „Guma Balonowa”, a także „Tajemniczy Ogród”, w którym wcieliła się w postać głównej bohaterki. Angażuje się w wiele projektów scenicznych. Ponadto laureatka międzynarodowego konkursu miss jako reprezentantka Polski w Chinach. Najczęściej można ją usłyszeć na koncertach duetu „Kasia & Błażej” grającego jazz, soul, pop.
Mateusz Dewera
Urodzony w 1979r. pochodzi z Nowego Targu.
W 2002r. ukończył wydział aktorski krakowskiej PWST.
Na przełomie lat 2002- 2007 współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu, oraz Teatrem Bagatela w Krakowie.
Od 2002r. związany z krakowskim programem rozrywkowym „Spotkanie z Balladą” z którym na terenie całej Polski, USA i Kanady zagrał ponad 1000 spektakli estradowych.
Jest członkiem zespołu aktorskiego Krakowskiego Teatru Komedia, Teatru Plejada, Teatru Mumerus, Teatru Praska 52, oraz kabaretu Spotkanie z Balladą.
Wystąpił w dziesięciu filmach fabularnych, w tym trzech produkcjach międzynarodowych: "Dark Crimes" "Valley of the Gods" i "Music, War and Love".
Ponadto zagrał w ponad czterdziestu serialach i produkcjach telewizyjnych, kilkunastu reklamach i filmach krótkometrażowych.
W jego dorobku reżyserskim znajdują się spektakle:
- na „Scenie21” Teatru Nowego w Krakowie: „Trzej Bracia” (2012r.), oraz „Cień” (2013r.)
- spektakl "Życie Prywatne" (2016r.) - produkcja Centrum Kultury Katowice;
- spektakl „Artyści Na Szlaku” (2019r.) – autorski projekt zrealizowany w Krakowskim Teatrze Komedia;
Od 2011 roku prowadzi zajęcia sceniczne w Szkole Aktorskiej Art-Play w Katowicach. Tam, stworzył i wyreżyserował dwa spektakle dyplomowe: „Zaprogramowani Życiem” (2013r.), oraz „Poza Szlakiem” (2019r.);
Swoje sportowe pasje realizuje w szeregach Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich, z którą kilka razy w ciągu roku bierze udział w charytatywnych meczach hokejowych na terenie całego kraju.
Jadwiga Lesiak
Ukończyła studia na wydziale aktorskim PWST w Krakowie, obroniła dyplom z tytułem magister sztuki w 1965r. Pracowała w Teatrze Żeromskiego w Kielcach, Państwowych teatrach dramatycznych w Szczecinie, w teatrze w Tarnowie, w Teatrze Starym i Ludowym w Krakowie, a od 2001 roku związana z Krakoteką. Grała w filmach takich, jak:
'Gdzie woda czysta i trawa zielona", "Za metą start", "Spis cudzołożnic", "Czeka na nas świat", "Zakochany Anioł", "Panoptykon", "Bóg w Krakowie", oraz serialach: "Pierwsza Miłość", "Czas Honoru", "Reporterzy", "Lombard".
Franciszek Gurgul
Aktor, plastyk. Urodził się w Krakowie. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Józefa Czapskiego. W latach 2012 - 2015 student Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego.
Justyna Orzechowska
Ukończyła Szkołę Aktorską SPOT w Krakowie. W 2011 roku złożyła egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu. Pracowała m.in. z Jorge Parentem, Wojciechem Adamczykiem, Maciejem Pieprzycą, Piotrem Borowskim, Janem Hussakowskim i Samborem Dudzińskim. Od 2010 gra w spektaklach Teatru Proscenium Ziuty Zającówny. Współpracuje z Teatrem Kamienica oraz Teatrem Migro, gdzie zobaczyć ją można w spektaklu DROM- ścieżkami Romów oraz Echa. Od 2012 roku współpracuje z Teatrem KTO, gdzie zagrała w spektaklu Rondo w reżyserii Piotra Bikonta, a także główną rolę w spektaklu Leon i Matylda Andrzeja Sadowskiego. Obecnie w obsadzie Ślepców oraz Zapachu czasu w reżyserii Jerzego Zonia. Na scenie Teatru Zależnego występuje w spektaklu muzycznym Masz skrzydła w reż.Sambora Dudzinskiego.
Marcin Niechciał
Marcin Niechciał - urodzony w Krakowie, rocznik 1986. Swoją przygodę ze światem cyrku rozpoczął ok 2005 roku od ulicznych występów, gdzie prezentował pantomimę oraz występy z ogniem. Z biegiem czasu, dzięki pasji, własnej praktyce i systematycznemu rozwijaniu umiejętności podczas warsztatów i kuglarskich spotkań (m.in żonglerka, ekwilibrystyka, iluzja, akrobatyka, klaunada, pantomima, pedagogika cyrku etc.) co raz częściej podejmował współprace z różnego rodzaju grupami artystycznymi, teatrami, organizacjami kultury, agencjami i innymi nie zrzeszonymi artystami których nie sposób tu wymienić bez pominięcia kogoś istotnego. Ze swoją sztuką odwiedził wiele krajów na paru kontynentach, dając setki występów. Od 2008 roku współtworzy Teatr Los Fuegos, z którym do dziś dnia występuje.
Katarzyna Galica
Ur. 28/08/1975 w Krakowie.
Dyplom Pwst Kraków 1998.
Aktorka teatralna,filmowa i telewizyjna.
Brała udział w wielu produkcjach telewizyjnych grając w nich pierwsziplanowe i drugoplanowe role. ( jak chcesz to sobie tam parę wybierz z filmpolski.pl)
Po szkole teatralnej dołączyła do zespołu teatralnego Teatru Ludowego w Krakowie na dwa sezony a kolejne cztery sezony spędziła w zespole Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.
Obecnie współpracuje nadal z Teatrem Ludowym ale można ją też oglądać na deskach Krakowskuego Teatru Variete (3lutego miała miejsce premiera spektaklu pt. "PREMIERA,KTÓRA POSZŁA NIE TAK",w której gra jedną z głównych ról),Teatru Nowego "Proxima" i Teatru Stu.
Piotr Rutkowski
Aktor, reżyser oraz autor scenaruiszy. Ukończył PWST w Krakowie w 1996. Po studiach Pracował na uczelni jako asystent u pedagogów Jerzego Stuhra, Anny Dymnej i Lidii Dudy. Zwiazany z teatrami im Ludwika Solskiego w Tarnowie, Teatrem Groteska w Krakowie oraz Teatren Stu w Krakowie, Teatrem Cracovia oraz Teatrem Mumerus. Wystąpił w kilku filmach i produkcjach telewizyjnych min. w reżyserii Jerzego Stuhra, Stanisława Zajączkowskiego i Elżbiety Konderak. Spektakl jego autorstwa i reżyserii "Capital city" został wystawiany m.in. na nocy teatrów oraz festiwalu Heraklionie w Grecji.
Anna Warchał
Miejsce urodzenia i zamieszkania Kraków; ukończone PWST w Krakowie w 2004r.
Współpraca: Teatr Bagatela, Teatr Ludowy, STEN, Teatr Plejada, Krakowska Opera Kameralna, Teatr Nie Teraz
Iwona Konieczkowska
Iwona Konieczkowska jest absolwentką PWST w Krakowie. Wyśpiewała nagrodę Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Francuskiej oraz nagrodę Dziennikarzy na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Prezentowała recitale " Chwila ze mną" oraz " Naprawdę wolicie blondynki?" na wielu scenach w Polsce. Występowała również z Wojciechem Młynarskim w Jego autorskim programie " Dalej robię swoje".
Współpracowała z teatrem Ludowym w Krakowie, teatrem Muzycznym w Gdynii, teatrem Współczesnym we Wrocławiu, teatrem Komedia w Warszawie ,teatrem KTO w Krakowie. Zagrała w wielu spektaklach w teatrze STU w reż.K.Jasińskiego m.in. " Markietanki"," Wariat i Zakonnica", " Rewizor", " Wesele".
Marcin Tomaszewski
Absolwent Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie. Występował na deskach teatrów: Jaracza w Olsztynie, Teatru Rozrywki w Chorzowie oraz Teatru Ateneum w Warszawie.
Obecnie związany zawodow z Teatrem Krakoteka oraz Teatrem Górnośląskim.
Grywa w serialach. Można było go zobaczyć między innymi w roli Eryka w serialu Pierwsza miłość czy roli Zbigniewa Łokietki w serialu Ludzie i bogowie.
Prywatnie mieszka na Śląsku od 2012 roku gdzie przeprowadził się z rodzinnego Sianowa. Prywatnie miłośnik dobrej kuchni, motoryzacji i zwierząt wszelakich.
Julita Koper
Nazywam się Julita Koper, pochodzę z Krakowa, z Nowej Huty. Ukończyłam Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie filia we Wrocławiu na wydziale aktorskim. Grałam w Teatrze Ludowym w bajce „Kot w butach“, a w sierpniu 2023 roku pracowałam z Grzegorzem Brałem przy spektaklu „Andronicus - Synecdocha“. W kwietniu 2023 roku brałam udział w Festiwalu ewidentnych Talentów Aktorskich we Wrocławiu, gdzie przedstawiałam swój monodram „Masara“ i zdobyłam Nagrodę Główną.
Karol Zapała
Rocznik 1981. Rodowity nowohucianin, czasem zwany Hutasem, Absolwent wrocławskiej Filii krakowskiej PWST z roku 2005. Całe zawodowe życie jako wolny strzelec: „grywam to tu, to tam”. W teatralnym CV można spotkać takie nazwy: Teatr Ludowy w Krakowie Nowej – Hucie, Teatr KTO, Teatr Mumerus, Teatr Proscenium, Teatr Nie Teraz… Grywa też w filmach i serialach. Poza teatrem pasjonat podróży, historii i dobrych kryminałów. Z Krakoteką związany od 2014 roku.
Jarosław Szwec
Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie ukończyłem w roku 1987 i zostałem zaangażowany do krakowskiego Teatru Ludowego, gdzie grałem przez prawie 35 lat.
Mam w swoim dorobku ponad 70 ról teatralnych, kilkanaście filmowych i Teatru Telewizji.
W chwili obecnej zajmuję się reżyserią teatralną i filmową. Pracuję z dziećmi, dorosłymi oraz osobami niepełnosprawnymi.
Realizuję widowiska w wielu miejscach Krakowa oraz Polski południowej.
Zajmuję się również pracą dydaktyczną, jestem nauczycielem w stopniu dyplomowanym - prowadzę wiele młodzieżowych grup teatralnych.
Od 2018 roku jestem kierownikiem Klubu Zakole Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta.
Piotr Krawczyk
Jest artystą cyrkowym i absolwentem studiów pedagogicznych. Ukończył on także liczne kursy i szkolenia m.in. kurs pedagogiki cyrku, pantomimy oraz clownady. Cyrkiem i występami scenicznymi zajmuje się już od około 15 lat, a niewiele krócej - nauczeniem tej sztuki. Występował w wielu miastach na terenie Polski i w licznych państwach w Europie i poza nią np. w Arabii Saudyjskiej, Dubaju, Bahrajnie czy Omanie. Brał również udział w wielu projektach teatralnych i cyrkowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zawodowo prowadzi swoją firmę związaną z pokazami artystycznymi, cyrkiem, kuglarstwem, pokazami fireshow, warsztatami, a także animacjami. Firma nosi nazwę Cyrkowe Życie.
Jak mówi sam o sobie: „Prywatnie jestem szczęśliwym mężem i ojcem trójki wspaniałych maluchów. Jestem także miłośnikiem podróży i doświadczania różnych sportów ekstremalnych. Cieszę się życiem i sukcesywnie realizuję wszelkie swoje cele, plany i marzenia.”
Andrzej Franczyk
Andrzej Franczyk jest absolwentem Technikum Leśnego w Lesku /1979r./ i krakowskiej PWST /1983r./ Nagradzany i wyróżniany na najpoważniejszych festiwalach teatralnych w Polsce. Na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, za rolę Forda w "Wesołych kumoszkach z Windsoru". Na Festiwalu Komedii "Talia" w Tarnowie otrzymał nagrodę w kat. Najlepszy Aktor za rolę Zeflika w "Mężu mojej żony". Grał drugoplanowe role w nagradzanych filmach ; "Anioł w Krakowie", "Chrzest", " Duże zwierzę". W Teatrze Telewizji zagrał główną rolę w dużej produkcji "Afera mięsna". W serialu Na Wspólnej grał w kilkunastu odcinkach komisarza Konopkę. Ostatnio na Światowym Festiwalu Filmowym w Tokio/2019/ był nominowany w kategorii Najlepszy Aktor za rolę Celnika w filmie "Przejście Graniczne"w reż. Agnieszki Chmury.
Wojciech Michno
W 1992 roku rozpocząłem współpracę,z Grupą Aktorów Teatru Cricot biorąc udział w próbach do spektaklu '' Manjacy'' R.Jaworskiego gdzie premiera miała miejsce w 1993r,a z którym,to spektaklem uczestniczyłem na licznych międzynarodowych festiwalach teatralnych. Kolejna tego teatru produkcja,to ''Ameryka czyli nie oglądaj się za siebie''F.Kafki gdzie po spektaklu w Sttugatcie doszło do realizacji telewizyjnej zleconej niemieckiej telewizji ZDF.
W 1994 powstał Teatr oraz Fundacja MIST założona przez mojego Ojca Stanisława Michno a w którym to teatrze wziąłem udział prawie we wszystkich produkcjach do 2021r. Wspomnę tylko,że teatr MIST wziął udział w jednym z najbardziej prestiżowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu ze spektaklem ''Gimpel''gdzie był nominowany jak i tytułowy Gimpel grany przez S.Michno do głównej nagrody Fringe.
Występowałem gościnnie w teatrze S.Jaracza w Tarnowie biorąc udział w dwóch spektaklach ''Sceny z umarłej klasy'' reż K.Miklaszewski oraz ''Ja Hłasko'' reż.A.Illgner.
W swoim dorobku mam również monodramy ''Moskwa-Pietuszki'' J.Jerofiejewa ''Mój dekalog-czyli dziesięć wariacji na temat wariacji''M.Konieczny,''Benefis'' na podstawie tekstów Słowackiego,Haszka,HrabalaJerofiejewa.
Od wielu lat współpracuje z teatrem p.Doroty Berny,Teatrem ''Plejada'' oraz ''Cracovia''.
Curiozum mojego życia artystycznego polega na tym,że pierwsze moje słowa na scenie wybrzmiały tak ''Alewaj Szeja Amot'' co miały oznaczać,że Pan Bóg wiele razy próbował stworzyć świat,i za 24-tym razem powiedział 'Nie jesteś doskonały,ale trwaj''...A ja przez 32 laty pracy w teatrze interpretuje to sobie tak
''Nie jesteś idealnym aktorem,ale niech świat teatru trwa,niech wciąż trwa...''
Zina Zagner
Ukończyła PWST w Krakowie. Występowała w teatrach między innymi w Poznaniu, Szczecinie, Krakowie. Znana z seriali: "Klan", "Na Wspólnej", "Minuta Ciszy"...
Anna Michalik
Pochodzi z niewielkiej miejscowości pod Poznaniem, choć od kilku lat mieszka na Podhalu
(zastanawiając się dlaczego wybrała miejsce, w którym zima trwa 300 dni w roku, a ona tak
bardzo kocha lato;))
Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie ukończyła kierunki:
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna (reklama i promocja) oraz muzykologię.
Od czasów szkolnych czynnie związana z teatrem - najpierw przez ponad 10 lat
uczestnicząc w kilkunastu spektaklach Stowarzyszenia Teatralnego „Legion”, a w latach
2021/2022 doskonaląc swój warsztat aktorski w Akademii Sztuk Scenicznych PAPA w
Poznaniu.
W latach 2018- 2020 była uczennicą Zakopiańskiej Akademii Śpiewu, kształcąc głos pod
kierunkiem Pauliny Martini. Na początku 2022 roku rozpoczęła naukę śpiewu w studiu
wokalnym „Przestrzeń Głosu” w Poznaniu.
Uczestniczka wielu warsztatów z zakresu wokalistyki prowadzonych m.in. przez Annę
Domżalską, Stana Breckenridg’a czy Iltera Denizoğlu.
Obecnie kształci swój głos w krakowskiej szkole Natural Voice Perfection Institute.
Od ponad roku jest pedagogiem w Zakopiańskiej Akademii Śpiewu, prowadząc zajęcia
wokalno-aktorskie.
Kocha musicale, zapach cynamonu i teksty Agnieszki Osieckiej, w których nierzadko
odnajduje siebie.
Marcin Bytniewski
Ur. 16.01.1980 w Białej Podlaskiej. W 2004 roku ukończył studia na Wydziale Teologii
Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W czasie studiów i bezpośrednio po nich był
zaangażowany jako aktor w działalność lubelskiego teatru Enigmatic . W latach 2002-2004
współtworzył kabaret Piwnica Artystyczna. Za działalność teatralną otrzymał nagrodę
Rektora KUL (2002). W 2016 roku ukończył Akademię Multi Art w Krakowie (Kierunek:
aktorstwo filmowe). Współpracował z niezależnymi scenami teatralnymi, m.in. teatrem tm
Tomasza Mędrzaka oraz grupą Form.art z Łodzi i warszawskim Teatrem Literackim
Aleksandry Ford. Przed kamerą zagrał kilkadziesiąt ról – od epizodycznych po
pierwszoplanowe, współpracując z tak różnymi twórcami jak KLzysztof Zanussi i Patryk
Vega. W 2019 r zdał Państwowy Egzamin Eksternistyczny dla Aktorów Dramatu. Jako poeta
debiutował w 1999 r., wydając - jak dotąd - trzy tomy wierszy. Wielbiciel języka, kuchni i
kultury francuskiej.